Mnogi vozači osećaju veliki pritisak i nervozu kada treba paralelno da parkiraju svoje vozilo, da ga poravnaju i ubace u ograničen prostor između dva druga vozila, a pritom da ih ne ogrebu ili udare.
Radnici u rent a car agencijama kažu da veliki broj njihovih klijenata imaju probleme prilikom paralelnog parkiranja. Nije retko da se vozila vrate sa manjim ili većim oštećenjima nastali tokom lošeg manevrisanja prilikom ovog načina parkiranja.
Paralelno parkiranje nije lako, posebno nije početnicima koji nisu naviknuti na dimenzije svog i ostalih vozila. Ali, radi se o veoma važnom, može se reći suštinskom, manevru bez kog je (skoro) nemoguće parkiranje i snalaženje u svakodnevoj vožnji. Paralelno parkiranje je najviše potrebno u velikim gradovima gde se slobodan parking prostor teško nalazi, gde se parkiranje odvija na trotoarima, uskim uličicama, gde se i najmanji prostor mora iskoristiti.
ŠTA JE PARALELNO PARKIRANJE?
Paralelno parkiranje je način parkiranja vozila u liniji sa drugim vozilima. Vozila su okrenuta u istom smeru kao i saobraćaj na toj strani puta. Da bi se izvelo paralelno parkiranje, potrebno je proći pored slobodnog parking mesta, zaustaviti se pored prvog parkiranog vozila, a zatim se postepeno kretati unazad, sve dok se vozilo ne uklopi u prostor između dva vozila. Tokom kompletnog manevra mora da se drži bezbedna udaljenost od vozila i drugih prepreka.
Izvor slike Plato Terentev preko Pixelsa
KORACI PRILIKOM PARALELNOG PARKIRANJA
Pravilno paralelno parkiranje se izvedi u četiri koraka:
Korak 1. Procena prostora
Kada uoči potencijalno mesto za paralelno parkiranje, vozač mora pažljivo da ga analizira i da proceni da li stvarno ima dovoljno prostora za njegovo vozilo. Da bi se moglo parkirati, taj prostor treba da bude jedan i po puta duži od vozila. Na primer:ako je vaš automobil dugačak 4 metra, parking treba da ima najmanje 6 metara.
Pošto ste se uverili da imate dovoljno mesta, zaustavite se pored vozila iza kojeg ćete parkirati. Dok to radite, održavajte potrebno rastojanje i osmatrajte okolinu. Obratite pažnju da li sečete pravac drugim vozilima, da li se u prostor za parkiranje nalaze pešaci, mala deca, kućni ljubimci, da li je mesto za parkiranje čisto ili ima nekih predmeta, smeće, oštrih predmeta, i sl.
Ne zaboravite da uključite sva četiri žmigavca kako bi ste obavestili druge vozače o vašoj nameri.
Korak 2. Kretanje u rikverc
Polako krenite unazad sve dok se sredina važeg vozila ne poravna sa zadnjim branikom drugog vozila. U tom trenutku, vaše vozilo počinje da menja pravac i da ulazi iza vozila koje je ispred. Ako ste dobro procenili rastojanje i pravilno održavate distancu, imaćete dovoljno prostora da izbegnete kontakt između vašeg i vozila ispred i iza vas.
Korak 3. Ispravljanje i poravnanje vozila
Okrenite volan da postignete ugao od 45° i nastavite polako da se krećete unazad. Zatim okrenite volan u smeru suprotnom od kretanja kazaljke na satu i nastavite da vozite unazad sve dok vaše vozilo ne bude poravnato sa ostalim vozilima u redu. Ukoliko postoji zid, ograda, bankina ili neka druga prepreka sa strane, vaše vozilo treba da bude paralelno sa njima.
Korak 4. Precizno pozicioniranje u sredini prostora
Na kraju pomerajte vozilo napred ili nazad kako bi ste bili jednako udaljeni od vozila koja su ispred i pozadi vašeg. Isto tako, treba da budete dovoljno udaljeni od ivice puta kako ne bi smetali ostalim vozilima, a ako se parkirate na trotoaru, treba da vodite računa da ostavite mesta za pešake.
NEKOLIKO SAVETA U VEZI PARALELNOG PARKIRANJA
Uključivanje žmigavaca
Prilikom paralelnog parkiranja treba uvek koristiti žmigavce. Na taj način ćete obevesti ostale učesnike u saobraćaju (ne samo vozače, nego i pešake, bicikliste, vozače trotineta) o vašoj nameri.
Korišćenje spoljašnih i unutrašnjaih ogledala
Prilikom paralelnog parkiranja postoji mnogo mrtvih uglova. Spoljašni i unutrašnji retrovizori u velikoj meri pomažu vozačima da na vreme primete prepreke i da pravilno procene rizike i rastojanja.
Bez žurbe
Žurba u saobraćaju nikada nije dobra, pa ni u slučajevima kada treba da se izvede paralelno parkiranje. Ono traži određeno vreme i razumevanje ostalih vozača zato što dok se ne završi ceo manevar saobraćaj mora da se zaustavi. Neki vozači nemaju razumevanja, posebno ako parkiranje ne ide glatko, počnu da trube, da se nerviraju, da budu verbalno ili fizički agresivni. Time se njihova nervoza prenosi na vozača koji pokušava da se parkira. On počinje da žuri, da greši, da se ponavlja, manevrisanje se produžava. Ponekad se nedovoljno spretni vozači uplaše i odustanu od parkiranja.
Kontrola nad volanom
Prilikom paralelnog parkiranja veoma je važna kontrola nad volanom. Složeni manevri zahtevaju da se on spretno, brzo i pravovremeno okreće. Najbolja kontrola se postiže kada su obe ruke čvrsto na volanu u položaj devet i tri, ali on može slobodno da se okreće.
Ostavljanje prostora drugim učesnicima
Vozač mora obaveznoda ostavi dovoljno prostora oko njegovog vozila, kako bi druga vozila mogla lako da se isparkiraju sa svojih parking mesta. Osim ispred i iza automobila, treba da se ostavi prostor i sa strane za pešake, bicikliste, dečija kolica, električne trotinete. Isto tako, ne treba da se “lepite” uza zid, kako bi mogli da otvorite vrata i bezbedno izađete.
ZAVRŠNE REČI
Paralelno parkiranje izgleda (i jeste) malo komlikovano i nezgodno, ali uz dosta vežbe i malo koncentracije, relativno se lako savlađuje. Dobra procena rastojanja je jedna od najvažnijih stvari, a to se stiče iskustvom. Paralelno parkiranje se uči u autoškolama, obavezno se traži i na vozačkom ispitu. Postoje slučajevi kada vozači izbegavaju paralelno parkiranje i voze dalje tražeći povoljniji parking koji ne zahteva složenije manevre. U uslovima gustog saobraća u velikim gradovima, to je luksuz koji najčešće ne može da se nađe.
Nemojte da se plašite i da se obeshrabrite, posle nekoliko neuspeha, na kraju ćete ipak savladati brzo i efikasno paralaleno parkiranje.
Savremena vozila su lakša za parkiranje. Možete da ga iznajmite u rent a car agenciji Menadžer Express.
Naslovna fotografija: Tetyana Kovyrina preko Pexelsa