Vožnja je umetnost koja zahteva visok nivo koncentracije i discipline. Bez obzira da li se radi o mladim ili iskusnim vozačima, važno je shvatiti da veština upravljanja vozilom mora stalno da se usavršava i nadograđuje.
U nastavku možete da pročitate deset saveta kako da postanete bolji i sigurniji vozač.
1. Upoznajte se sa saobraćajnim pravilima i propisima
Ovo je jedan od najvažnijih aspekata sigurne i bezbedne vožnje. Od svakog vozača se zahteva da dobro poznaje propise i pravila vožnje i saobraćaja u celini. Oni se uče u auto-školama, zato obratite pažnju na lekcije i nemojte da tražite prečice kako bi što lakše prošli test. To znanje će vam mnogo pomoći kada jednog dana sami sednete u auto.
2. Uplatite dopunske časove vožnje
Veoma važna stvar kod vozača je samopouzdanje. Što je čovek sigurniji u sebe i svoje sposobnosti, to ima bolju kontrolu nad vozilom. Samopouzdanje se stiče iskustvom, treningom i stalnim usavršavanjem. Treba znati da je saobraćaj dinamična kategorija sa mnogo promena, menjaju se vozila, propisi otvaraju se nove saobraćajnice, kružni tokovi i sl. Od vozača se očekuje da prati sve promene i ostane u toku.
Ako vam nedostajei samopouzdanja, nemojte da oklevate i da se stidite – uplatite dopunske časove vožnje. To posebno važi za vozače koji su iz nekog razloga napravili veliku pauzu. Možete vi da imate dozvolu i položeni vozački ispit, ali ako retko vozite, nemate rutinu, što može da utiče na gubitak vere u sebe.
Izvor slike; Sindre Fs, Pexels
3. Redovno odžavajte svoje vozilo
Ispravno i održavano vozilo je neophodno za mirnu i sigurnu vožnju. Ako su vam gume istrošene, može se desiti da eksplodiraju u toku vožnje, što može da bude veoma opasno, pa čak i fatalno. Staro motorno ulje koje se ne menja na vreme može da uzrokuje kvar u motoru, neispravna sijalica u faru vrlo lako može da dovede vozače i putnike u opasnost, itd. Nemojte to da dopustite, ako ne možete ili ne želite sami da održavate svoje vozilo i da popravljate sitnije kvarove, usvojite naviku da ga barem jednom u nekoliko meseci odvezete kod majstora.
4. Uvek koristite pojas
Bez obzira na to koliko ste sigurni u svoju vožnju uvek vezujte sigurnosni pojas. Mnogu životi su izgubljeni zato što su vozači i saputnici mislili da je vožnja kratka, da brzina nije velika ili jednostavno nisu hteli da vežu pojas. Posebno vodite računa o tome kada vozite decu, dok su mala treba da budu u specijalnim sigurnosnim sedištima, kada odrastu mora da budu vezani, čak i kada sede na zadnjim sedištima.
5. Vodite računa kako voze ostali vozačima
Niko ne može da kontroliše ponašanje ostalih učesnika u saobraćaju. Možda su neiskusni, ne znaju saobraćajna pravila, žure jer imaju hitan slučaj, umorni su ili imaju loš dan. Na vama kao vozaču je da izbegavate rizične situacije. Potrebno je naučiti defanzivnu vožnju, proceniti opasne situacije, gledajte ne samo što se dešava napred nego i sa strane i iza vašeg vozila.
6. Koristite žmigavce
Uvek kada promenite pravac, krenete u preticanje, da se uključite ili isključite iz saobraćaja, obavezno dajte znak žmigavcima. Preko njih vozači komuniciraju sa drugim vozačima i obaveštavaju ih o svojim namerama.
7. Poštujte ograničenja brzine
Brza i agresivna vožnja je uzbudljiva, posebno mladim vozačima, ali je istovremeno i veoma opasna. Većina saobraćajnih nesreća, posebno onih sa teškim posledicama, je rezultat prebrze vožnje. Budite odgovorni i poštujte ograničenja i uvek pazite na brzinomer. Tako ćete zaštititi ne samo sebe nego i druge učesnike u saobraćaju.
Izvor slike: Adrian Regeci, Pexels
8. Vozite u svojoj traci
Bez obzira koliko gužve u saobraćaju mogu da budu dosadne, nemojte da napuštate svoju traku. Pretičite samo kada morate i radite to na oprezan i pravilan način. Na vreme dajte znak žmigavcima i proverite šta se dešava iza vas. Nemojte da pretičete preko pune linije, nikako na zebri i blizu škola i ne pretičite gradski autobus koji je stao na autobuskoj stanici. Možda ćete malo zakasniti, ali bezbednost mora uvek da bude na prvom mestu.
9. Izbegavajte ometanja tokom vožnje
Ako ne možete da isključite svoj mobilni telefon, koristite slušalice ili još bolje povežite ga preko bluetooth-a sa ozvučenjem u vozilu (skoro sva vozila danas imaju tu mogućnost). Pre nego što krenete odaberite radio stanicu, podesite sedišta i retrovizore, vežite pojas, proverite navigaciju. Izbegavajte da to raditi tokom vožnje. Isto tako, nemojte da jedete i pijete dok vozite. Ako ogladnite, bolje da napravite pauzu na nekom bezbednom mestu pored puta.
10. Ne vozite ako ste umorni
Nemojte da vozite ukoliko vam se oči zatvaraju od umora i pospanosti. Tako postajte opasni i za sebe i za druge. Bolje prekinite vožnju, dajte nekom drugom da vozi ili pozovite taksi. Umoran i pospan čovek ima usporene reflekse, ne može na vreme da primeti opasnost na putu i da brzo i adekvatno reaguje.
Završne reči
Bezbedna i odgovorna vožnja je dužnost svakog vozača. Nikad nemojte reći da znate da vozite. Vožnja se uči ceo život. Prihvatite naše savete i učinite ih delom vaše svakodnevne vožnje. Tako ćete ostati bezbedni i daćete pravi primer ostalim učesnicima u saobraćaju.
I da, ako vaše vozilo nije ispravno, iznajmite ga. Pogledajte ponudu Menadžer Expressa!
Izvor naslovne slike: Rachel Claire, Pixels