Prljavo vozilo ne izgleda lepo, miriše loše, boravak i vožnja u njemu nije prijatna, utiče na smanjenu bezbednost vozača, saputnika i ostalih učesnika u saobraćaju, a nosi i rizik po zdravlje.
Po prirodi svog poslovanja, firme koje obavljaju prevoz putnika, rent a car agencije, taksisti, vode računa o čistoći svojih vozila, ali svi smo svedoci da postoji dosta vlasnika koji uopšte ne brinu o osnovnoj higijeni u svom automobilu.
A imati čisto, sveže i uredno vozilo uopšte nije teško, potrebno je samo malo truda i imati naviku da se ono redovno održava i čisti.
ZAŠTO UNUTRAŠNJOST VOZILA TREBA DA BUDE ČISTA I UREDNA?
Postoji dobri razlozi zašto se treba malo potruditi i očistiti unutrašnjost svoga vozila:
- Vožnja nije bezbedna. Prljava šoferšajbna, retrovizori i prozori smanjuju vidljivost i otežavaju pregled situacije na putu. Vozač ne može na vreme da primeti opasnost i kasni sa reakcijama. Osim toga, postoji rizik da se čaše, limenke, kutije od hrane i slični predmeti nađu ispod pedala kočnice, kvačila ili gasa.
- Posebna opasnost su cigarete. Osim veoma neprijatnog mirisa koji se teško uklanja, neugašeni opušci mogu da izazovu požare.
- Neprijatni mirisi i nagomilano smeđe ometaju koncentraciju vozača. Nervoza i stres u čistom vozilu su manji (samim tim se podiže i bezbednost vožnje), jer je oko vozača čisto, uredno, udobno, bez nereda.
- Prašina, blato, so, kalcijum hlorid i ostale hemikalije koje se koriste za otapanje snega i leda na putevima, mogu oštetiti unutrašnjost, boju i karoseriju vozila, čak i izazvati trajne štete i kvarove.
- Redovno čišćenje i održavanje vozila podiže njegovu vrednost.
- Prljavo vozilo je leglo bakterija, virusa i ostalih patogenih mikroorganizama. To može da dovede do nezdravog vazduha i pojave određenih zdravstvenih problema.
- Higijena je posebno važna ukoliko se u vozilu prevoze deca. Deca dosta prljaju svoju okolinu, tako da mora da se vodi posebna briga ukoliko se želi da vozilo bude čista i zdrava sredina kako za njih tako i za njihove roditelje.
- Čisto vozilo izgleda bolje, miriše lepo, deluje zdravije i udobnije. Ljudi vole da se voze i da provode vreme u čistim vozilima, jednostavno se u njima bolje osećaju.
- Vlasnik čistog i urednog vozila nema razloga da se oseća neprijatno kada ima društvo.
KAKO DA UNUTRAŠNJOST VOZILA UVEK BUDE ČISTA
U nastavku pročitajte nekoliko saveta kako da vaše vozilo bude uvek u besprekornom stanju:
- Ne dozvoliti da se smeće nakupi. Steknite naviku da vršite redovne preglede svog vozila, bez obzira da li ga vozite ili ne. Prilikom tih pregleda proverite sve skrivene kutke i rupe, pogledajte ispod sedišta, iza zadnjeg sedišta, u džepovima na vratima, u fioci za rukavice, itd.
- Izbagavjte da pušite u vozilu.
- Koristite mirisne jelkice i osveživače vazduha koji se postavljaju na ventilacione otvore. Na taj način kada ulazite u svoj automobil sačekaće vas pijatan, čist i svež miris. Vodite računa da ne preterate, nisu dobri ni previše jaki i intenzivni mirisi
- Ne ostavljajte prazne i poluprazne posude za hranu i piće u vozilu. Najveći krivac za nered i loše mirise u vozilima su ostaci hrane i pića. Svaki put kada izađete iz auta na zaboravite da ih bacite.
- Kada idete na duža putovanja u svoje vozilo stavite kesu ili improvizovanu kantu za otpatke. Na kraju putovanja obavezno je ispraznite.
- U svako vreme u vozilu imajte krpe, vlažne maramice, neko sredstvo za čišćenje. Tako ćete moći odmah da obrišete prašinu ili mrlje ako vam iscuri kečap, majonez, sok i slično.
- Redovno usisavajte unutrašnjost vozila, sedišta, podne i navlake za sedišta. Za tu priliku su veoma zgodni mali prenosni usisivači.
- Redovno perite podne prostirke, barem jednom u par meseci. Čim izađete iz vozila, dobro ih protresite kako biste se oslobodili blata i mrvica od hrane.
- Vodite računa o ventilacionim otvorima. Na njima se prašina veoma brzo nakupi. Površno brisanje krpom nije dovoljno, za njihovo čišćenje potrebno je upotrebiti vlažan sunđer ili četku.
- Nikada ne ulazite u svoje vozilo sa blatnjavim i vlažnim cipelama, neka vam ne bude teško da ih promenite i obučete čistu obuću i odeću.
- Odredite neki deo u svom vozilu (najbolje mesto za to je prtljažnik) gde će da ostavljate prljave stvari, obuću, odeću, alat, itd.
- Mrlje i dlake od kućnih ljubimaca možete da smanjite tako što ćete sedišta obložiti vodootpornim presvlakama.
- Obratite pažnju na držače za čaše u vozilu. Sokovi, čajevi, kafa, itd., lako iscure po njima i oni postanu lepljivi i mamac za mrave.
- Zbog bezbednosti izbegavajte da čistite tokom vožnje. Ako su vam prozori previše prljavi ili se po vozilu kotrljaju limenke, kutije, flaše i čaše, bolje da stanete pored puta.
ZAVRŠNA REČ
Ukoliko vlasnik vozila ima naviku da redovno održava svog četvorotočkaša, biće mu potrebno daleko manje truda da povremeno očisti prašinu i sredi nered.
Ako postane previše opušten i zaboravi na higijenu duže vreme, nečistoća i nered u njegovom vozilu će se nagomilavati, stvari će lako izmaći kontroli i biće mu daleko teže da vrati stanje na početak.
Ako ste navikli na prljavštinu i karakteristični miris “nečistoće” i ne smeta vam da vaše vozilo bude neuredno, onda zanemarite ove naše savete.
Ali imajte na umu da je čisto i uredno vozilo sigurnije, zdravije, higijenskije i estetski privlačnije. Zato, neka vam ne bude teško da redovito proveravate, održavate, obrišete prašinu i izbacite smeće iz unutrašnjosti svog autmobila.